Morążanki z wizytą w Kętrzynie

W dniu 11 maja 2012 roku piętnastoosobowa grupa uczestniczek projektu „Aktywność – szansą na sukces kobiet z Gminy Morąg”, realizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Morągu w partnerstwie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Morągu, wzięła udział  w wyjeździe studyjnym do Kętrzyńskiego Stowarzyszenia kulturalnego „KONIK MAZURSKI”, laureata konkursu „Godni Naśladowania” .

Stowarzyszenie kulturalne „Konik Mazurski”  tworzy kilkanaście kobiet, aktywnie działających nie tylko na terenie miasta Kętrzyn. Panie ze swojej pracy rękodzielniczej znane są w całym Województwie Warmińsko – Mazurskim. Ich pracę wzbudzają zarówno zachwyt jak i niedowierzanie, że takie arcydzieła wykonywane są ręcznie.

W trakcie wyjazdu Morążanki uczestniczyły w dwóch warsztatach – malowania na kafli warmińskiej oraz haftu matematycznego. Były to proste techniki ozdabiania przedmiotów przynoszące niesamowite efekty przy niewielkim nakładzie pracy. „Jak usłyszałam haft matematyczny od razu w głowie miałam wyliczenia, algorytmy i inne działania matematyczne – mówi jedna z uczestniczek warsztatów – a jak się okazało nie miało to zbyt wiele wspólnego z matematyką. Owszem trzeba było policzyć ale ilość nakłóć na papierze, nic więcej”, „zawsze oglądałam takie karty okolicznościowe w księgarniach  i nie mogłam się nadziwić jak coś takiego można byłoby zrobić – mówi inna uczestniczka warsztatów. – Teraz już wiem, że na każdą uroczystość rodzinną wręczę bliskim oryginalną i niepowtarzalną kartę a do tego wykonaną własnymi rękoma, czym sprawię przyjemność osobie obdarowanej jak i sobie.

Zajęcia poprowadziły Panie – Barbara Zinkiewicz, Elżbieta Kamińska, Krystyna Wołkowska, Maria Różańska. Nie zabrakło też i teorii. Przedstawiła ją Pani Małgorzata Cwalina opowiadając  o historii i działalności stowarzyszenia. Wyjazd był także okazja do obejrzenia prac wykonanych jako rękodzieło, oraz zakupienia pamiątki- a trzeba przyznać, że było w czym wybierać.

 

 

Projekt  współfinansowany przez Unię Europejską ze środków  Europejskiego Funduszu Społecznego

realizowany w ramach Umowy podpisanej z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Olsztynie