Zaproszenie do udziału w obchodach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych

32084538_1909391529098628_1590063688310587392_n

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Morągu i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Szymanowie serdecznie zapraszają mieszkańców Morąga do udziału w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych od wielu lat w krajach europejskich obchodzony jest 5 maja, nasze obchody zaplanowaliśmy na dzień 16 maja 2018.
Niepełnosprawność nie musi i nie powinna oznaczać jakiegokolwiek wykluczenia, co gwarantuje nie tylko prawo polskie, ale przyjęta przez Unię Europejską Europejska Karta Praw Człowieka. Powinniśmy mieć świadomość, że niepełnosprawność intelektualna to choroba, która może zdarzyć się w każdej rodzinie, w każdym środowisku i nie należy się jej wstydzić ani udawać, że nie istnieje. Każdy człowiek, także z niepełnosprawnością intelektualną ma prawo do godnego, dobrego życia i korzystania z niego w pełni.
Z tej okazji ,16 maja o godz. 10:00, w intencji osób niepełnosprawnych, odbędzie się w Kościele Trójcy Przenajświętszej Msza św., następnie o godz. 11:30 przemarsz barwnego pochodu ulicami Morąga. Trasa pochodu będzie przebiegać następującymi ulicami: 11:15 – 11:30 zbiórka przy Warsztacie Terapii Zajęciowej, ul Wróblewskiego 15b, przejście – Sienkiewicza, Mickiewicza, 11 Listopada, Park Miejski. W parku o godz. 12:00 zaplanowano happening, w trakcie którego m.in. z programem artystycznym wystąpią osoby z niepełnosprawnościami z morąskich placówek. W tym roku chcieliśmy podziękować pracodawcom, którzy aktywnie wspierają osoby niepełnosprawne intelektualnie w rehabilitacji społeczno-zawodowej, których uhonorujemy tytułem „Pracodawca bez barier”. Na zakończenie odbędzie się, przygotowany przez Morąskie Stowarzyszenie Biegowe „Finisz Morąg” , bieg równości do udziału w którym serdecznie wszystkich zapraszamy.